
Hvor ofte går du til frisøren?
Hvordan ser din daglige hårrutine ud?
Hvad er dit bedste hår- eller frisuretip du nogensinde har fået?
Hvordan føles det at være talsperson for L’Oréal Professionnel?
”Jeg tror, at mit hår er en stor del af min stil. Jeg vil gerne have, at det skal se naturligt og sjusket ud, men og cool og lidt rodet”.
Mange ser sin frisør som mere end bare en frisør, nærmere som en rådgiver og nogle gange endda som en ven. Hvordan ville du definere din relation til din frisør og betydningen af relationen til frisøren helt generelt?
Jeg har en fantastisk relation til min frisør (George Northwood), og jeg stoler fuldstændigt på ham. Han er også en god rådgiver, og jeg kan godt lide at planlægge fremtidige frisurer med ham, og det sker ofte, når han klipper mig, at vi allerede planlægger næste klipning.
Hvad er dit værste hårtab?
Min far klippede mit hår, da jeg var teenager, og det var en katastrofe. Jeg havde grydehår, og det eneste, jeg ønskede, var, at det skulle vokse ud igen.
Hvilken frisurer vil du anbefale til…
…aftenen? Når jeg går ud, foretrækker jeg løst hår.
…bryllup? Jeg synes, at det er sjovt med roser i håret til et bryllup.
…festival? Jeg ville altid sørge for at pakke min tørshampoo og en hat.
…koncert? Løst hår, så man frit kan danse!
…date? Måske halvt opsat… Jeg ville lade nogle sløjfer hænge lidt sjusket, men sexet, så det ser ud som om, at man lige er stået ud af sengen, inden man skal tilbage igen.
…julefest? Opsat og matchet med en rød løbestift.
…en dårlig hårdag? Så skal man bare vaske håret, så er der ikke flere dårlige hårdage.
Du er en meget succesfuld kvinde: Hvilket råd ville du give unge kvinder?
At stole på dine instinkter, tag chancer, lad ikke andre presse dig ned, at følge din passion så længe det er sundt og vide med dig selv, at du har evnen til at skabe forandring, uanset om den er lille eller stor. Brug din stemme, stå op for hvad du tror på, vær sød mod andre og forsøg at se det sjove i alle situationer.
Tekst: L’Oréal Professionnel (Red. Dina Boysen)
Foto: Camilla Svensson